Už jste to určitě někdy slyšeli – “boty dělají chlapa”. A nebo jak říká přední český švec Erik M. Lawart – “boty dělají sebevědomí”. Obojí je pravda a je jasné, že boty jsou důležitou součástí šatníku každého muže. Vyznat se však ve všech typech společenských bot, nemusí být vždy jednoduché. Právě proto jsme pro vás připravili článek o typech bot, o jejich výhodách a nevýhodách, jak je sladit s oblekem a kalhoty. A to tak, aby vše vypadalo skvěle.

 

Boty Manesy, www.manesy.com

 

Oxfordky

Nejvíce populárním a také formálním druhem pánských společenských bot jsou ty , které označujeme jako „Oxford“. Poznáte je podle uzavřeného šněrovaní. To znamená, že svrchní kůže boty, která se stahuje tkaničkou k sobě, při zavázání doléhá na nárt a zakrývá jazyk boty.

Manesy Oxford, od 9.490 Kč, https://eshop.manemo.cz/collections/oxford

 

Wholecut oxford, tedy bota vyrobená z jednoho kusu kůže, je pro mnohé tou nejelegantnější botou vůbec. Tento druh bot se dá použít k událostem, kde je vyžadovaný dress code, ale stejně tak se dá nosit i k ležérnímu outfitu. Prostě všestranná bota, kterou si zamilujete.

Manesy Oxford Wholecut, od 9.990 Kč, https://eshop.manemo.cz/collections/oxford

 

Výhodou oxfordek je, že nehledě, na jaký druh akce se chystáte, tak s těmito boty nemůžete nikdy šlápnout vedle.

Konstrukce boty však může pro některé znamenat i nevýhodu. Kvůli uzavřenému šněrování může dojít k tomu, že obouvání či samotné nošení bot může být pro pány s vysokým nártem méně komfortní.

 

Derby

Druhým typem jsou boty s otevřeným šněrováním označované jako „Derby“. Boční díly s dírkami pro šněrovaní jsou přišité k přední části boty. Tento typ šněrování je více vidět a nevytváří tak hladkou siluetu boty jako u oxfordek. Z tohoto důvodu byla bota dříve označována za méně formální. Dnes to již úplně neplatí a boty si můžete klidně obléct i na běžné společenské události.

Manesy Derby Brogue, od 9.490 Kč, https://eshop.manemo.cz/collections/derby

 

Výhodou tohoto typu šněrování je větší flexibilita při nazouvání boty. Pro pány s vysokým nártem můžou boty působit komfortněji i při nošení.

 

Monky

Dalším typem bot jsou ty, které nahradily tkaničky za přezky, označované jako „Monk strap“. Tento typ bot zejména v provedení „double monks“, tedy boty s dvěma přezkami se stává více a více populárním mezi pánskou společenskou obuví. Hlavní výhodou těchto bot je vysoká všestrannost. Monky jsou skvělou volbou jak k obleku, tak i k džínům či jinému volnočasového outfitu. Další výhodou těchto bot je zvýšený komfort v oblasti nártu v případě, že jsou přezky uchyceny gumičkou. Monky jsou tedy výbornou náhradou pro pány, kterým oxfordky neposkytují dostatečné pohodlí.

Manesy Monks, od 9.490 Kč, https://eshop.manemo.cz/collections/double-monks

 

Boots

Kategorii kotníkových bot bychom mohli rozdělit do více druhů jako například „pérka“ nebo „chukka boots“. V naší nabídce můžete nalézt právě ty s klasickým šněrováním typu oxford. Tyto boty jsou vhodnou volbou pro podzimní či zimní období, kdy je v polobotkách přeci jen zima a nepomáhají ani teplé ponožky. Tyto boty se při dobře zvolené barevné kombinaci dají nosit i k obleku, nicméně k ležérnějšímu outfitu se hodí nejlépe. Právě k naší podzimní kolekci půjde tento druh bot sladit velice dobře.

Manesy Boots, od 10.990 Kč, https://eshop.manemo.cz/collections/boots

 

Brogue

Možná jste již někdy zaslechli pojem „brogue“, ale víte, co to vlastně znamená? Dírkování neboli „Brogue“ je způsob zdobení bot. Svrchní část kůže je perforována dírkami běžně o velikosti 3-5 mm, to však pouze z dekorativního účelu. Podle míry zdobení rozdělujeme boty do kategorií „semi-brogue“ a „full brogue“.

 

Zdobení bot můžete nalézt na všech výše zmíněných druzích, záleží jen na Vás, zda se rozhodnete pro botu zdobenou či naprosto hladkou. Mějte pouze v paměti, že zdobení typu „full brogue“ může být někdy považováno za méně formální.

 

 

 

Jak kombinovat boty s oblekem či kalhoty?

Pro někoho naprostá banálnost a pro někoho zase velká věda. Nemusíte se bát v krátkém shrnutí Vám vysvětlíme několik pravidel, díky kterých nikdy neuděláte chybu.

Začneme tím nejjednodušším pravidlem, černý oblek = černé boty. Dále velice oblíbenou barvou obleku je navy modrá, tato barva má výhodu v tom, že si k ní můžete vzít boty jak černé, tak hnědé (a to i ve více odstínech). Záleží tedy jen na Vás jak velký kontrast mezi botou a oblekem chcete vytvořit.  

A co šedá? K tmavším odstínům šedé doporučujeme černé boty či tmavší odstíny hnědé. K světlejším variantám šedé si můžete v klidu vzít jakékoliv hnědé boty či klasické černé.

 

 

Hnědý oblek a hnědé boty? Určitě ano, jen doporučujeme k světlejšímu obleku zvolit boty tmavšího odstínu, aby boty lépe vynikly díky vytvořenému kontrastu. K tmavšímu hnědému obleku si můžete vzít boty jak světlejší, tak i tmavší, rozhodnutí je čistě na Vás.

 

V naší nabídce máme pro ty odvážnější i boty v barvách bordeaux či tmavě modré. I tyto barevná provedení se dají lehce kombinovat a ve výsledku vypadají výborně. Pokud přemýšlíte nad koupi nového páru bot, klidně nás navštivte v našem showroomu a my Vám rádi poradíme, s čím takové boty nosit. Pro ty nejnáročnější nabízíme i možnost patinace, což znamená, že barvu bot si vyberete sami.