Blíží se vánoční večírky i plesy a pokud víte, že vás obdobná večerní společenská akce čeká, neměli byste podcenit ani ten sebemenší detail. Na těchto akcích se klade důraz především na etiketu a dresscode, a co si budeme povídat, vše musí být jednoduše perfektní. Na pozvánkách proto bývá uvedený dresscode, který všem účastníkům napoví, v jakém oděvu mají dorazit. Pokud se na pozvánce objeví termín black tie, tak jistě víte, že potřebujete smoking, bílou košili, černého motýlka a kvalitní, nejlépe lakované boty. Žádná kravata, žádný pestrobarevný motýlek a už vůbec ne černý oblek. Pokud na pozvánce dresscode uvedený není, ale akce se koná po osmnácté hodině, automaticky se podle pravidel etikety počítá s black tie.

 

 

A jak by takový smoking v rámci black tie měl vypadat? Od klasického obleku se liší hned v několika detailech. Barva je přípustná černá nebo maximálně temně modrá (noční modř), sako smokingu je jednořadé nebo dvouřadé a oproti klasickému saku jsou jeho klopy potažené lesklým černým hedvábím (klopa je nejčastěji špičatá nebo šálová). Hedvábím jsou potaženy i knoflíky, a to jak přední, tak i rukávové. Kalhoty mají na vnějším švu našitý úzký hedvábný lampas, tzv. galon.

 

 

Ke smokingu patří smokingová košile, ta je bílá a má dvojité manžety, které se zapínají na manžetové knoflíčky. Přední část zakrývá skládaná náprsenka. Zapínání může být na smokingové knoflíčky (velmi formální a slavnostní varianta) a nebo skryté. Jako doplněk ke smokingu potřebujete černý vázací motýlek, bílý kapesníček a hedvábný smokingový pás. A co boty? Ty jedině černé oxfordky, ideálně lakýrky!

 

 

Můžete se setkat i s pojmem creative black tie, právě díky slovíčku creative vzniká skvělá příležitost, jak do velmi formálního stylu, daného striktními pravidly, zapojit i vlastní kreativitu. Tady totiž není nutné dodržovat barvu (černou, temně modrou) smokingového saka, a tak můžete popustit uzdu své fantazii. Vše je dovoleno! Např. ve filmu Kingsman: The Golden Circle má hlavní postava smokingové sako ušité ze zářivě oranžového sametu. Jen pozor na to, že snažit se být za každou cenu extravagantní, nemusí vždy dopadnout dobře.

 

A co když se jedná o neformální párty? Když víte, že jdete posedět s pár kolegy, je pravda, že ve smokingu by asi člověk vypadal nepatřičně. Tak co teď? Nejlepší variantou je blejzr (nejlépe tmavší barvy, klidně i vzorovaný) a košile, tím nikdy nic nezkazíte! Casual blejzr můžete doplnit o tmavé džíny, chinos kalhoty nebo teplejší vlněné kalhoty, ty pro případ chladnějšího počasí. Svůj look klidně doplňte o kvalitní svetr či vestu, vrstvení je na podzim i zimu naprostým základem. V této neformální variantě nemusí být k outfitu ani kravata, nechte si rozhalenku a užívejte si ležérnost a pohodu. Pokud chcete opravdu zapůsobit, stačí se vyhnout každodenní rutině a překvapit nějakou nápaditou kombinací.

 

Jestliže víte, že by si akce zasloužila oblek, ale ve smokingu by byl člověk až příliš „overdress“, klidně ze svého šatníku vezměte tmavě modrý nebo šedý oblek a s pomocí doplňků všem ukažte, jaký máte cit pro styl. Svůj outfit můžete vyšperkovat zajímavou kravatou, kapesníčkem, manžetovými knoflíčky a samozřejmě dokonale naleštěným párem bot.

 

Závěrem jen dodám, vždy zůstaňte sami sebou a zbytečně se nenuťte být někým jiným. Pokud nemáte rádi výstřednost, jednoduše se držte do posledního detailu vyladěné klasiky.